Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ЧОКОЛАДО ДИЕТА: Изгубете 7 килограми за еден месец!

Храна и пијалоци

ЧОКОЛАДО ДИЕТА: Изгубете 7 килограми за еден месец!

Се сомневате дека можете да ослабете без да се откажете од вашите омилени деликатеси? Дозволете ни да ве разубедиме!

Оваа седумдневна чоколадна диета подразбира три главни оброци: доручек, ручек и вечера, плус едно слатко и една вкусна ужина секој ден. Во текот на диетата пијте најмалку осум чаши течности дневно – вода, чај и кафе со обезмастено млеко. Алкохол во оваа диета не е дозволен.

Се препорачува најмалку 30 минути пешачење секој ден.

Ако се придржувате до оваа диета еден месец, може да изгубите до 7 кг.

Прв ден

Доручек: 30 грама чоколадни снегулки со обезмастено млеко. Едно овошје.

Ручек: Интегрален леб со една лажица малку масен мајонез, 1/2 исецкано авокадо и мешана салата.

Вечера: 150 грама сирење од соја, боранија, зелка, кромид, бибер и печурки динстани во тава на малку рафинирано маслиново масло (додадете малку вода ако е потребно, и соја сос по вкус). Сервирајте со 50 грама интегрални тестенини.

Втор ден

Доручек: 1 варено јајце со две парчиња интегрален тост.

Ручек: Било која бистра супа (не кремаста) и два тоста од интегрален леб со тенок слој еурокрем.

Вечера: Туна салата и конзерва грав, домат, зелена салата и лук.

Трет ден

Доручек: 1 кеса чоколадна овесна каша со обезмастено млеко и едно јаболко.

Ручек: 25 грама младо сирење и 4 парчиња шунка ситно исецкајте и помешајте со исецкан домат, краставица, целер, зелена салата и зачинете по вкус. Една чоколадна банана.

Вечера: 4 парчиња пржено пилешко, 2 компири средна големина и неограничена количина на зелен зеленчук (суров, на пареа, барен или со скара). Една круша.

Четврт ден

Доручек: Овошна салата направена од три различни овошја по желба. Една чаша нискомаслен јогурт или кефир.

Ручек: Интегрална кифла со виршла, исецкан кромид пржен на тефлон на многу малку масло, шери домати, зелена салата и кечап.

Вечера: Еден подготвен оброк под 350 калории. Еден ред црно чоколадо.

Петти ден

Доручек: Две парчиња интегрален тост со тенко намачкан еурокрем.

Ручек: Омлет од две јајца, 20 грама ниско маслено сирење и шака спанаќ подготвен на многу малку масло. Сервирајте со зелена салата. Едно чоколадце.

Вечера: Пилешко бело месо со неколку лажички пире (користете нискомаслено млеко за спремање на пире), брокула и боранија. Едно јаболко, една лажица чоколаден крем.

Шести ден

Доручек: Крофна со чоколадо.

Ручек: Компири во лушпа со неколку лажици грав и зелена салата.

Вечера: Бакалар со 2 компири (средна големина) и салата од зелка.

Седми ден

Доручек: Направете шејк од една банана и 2 децилитри обезмастено млеко. Едно јаболко.

Ручек: Сендвич до 350 калории. Едно чоколадо.

Вечера: Измешајте една конзерва грав со една конзерва домати, една главица кромид и една мала тиквица. Се исецкајте, посолете и додадете малку бибер, 2 лажици пченкарен шеќер и гответе додека не омекне. Сервирајте со 1/2 чаша зготвен интегрален ориз.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Храна и пијалоци

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.