Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Јагодите – здрав избор за борба против ракот, оксидативниот стрес и проблемите со кожата.

Храна и пијалоци

Јагодите – здрав избор за борба против ракот, оксидативниот стрес и проблемите со кожата.

Јагодите се познати како вкусно овошје, но исто така содржат антиоксиданти кои ги прават многу корисни за здравјето.

Како извор на калиум, јагодите можат да помогнат во намалување на високиот крвен притисок. Антиоксидантите во јагодите помагаат во детоксикацијата на телото и спречуваат формирање на згрутчувања на крвта, што може да предизвика мозочен удар. Флавоноидите во јагодите имаат моќна антиканцерогена активност и се борат против оксидативен стрес.

Јагодите имаат низок гликемичен индекс и содржат диететски влакна, што ги прави одлични за регулирање на нивото на гликоза во крвта.

Семето на јагодите содржи омега 3 масни киселини и алфалиноленска киселина, што ги прави корисни за расположението. Витаминот Ц во јагодите помага во производството на колаген, што ја прави кожата мека и помага во регенерација на оштетените клетки.

Киселините кои се наоѓаат во јагодите, како што се салицилната, алфа-хидроксидната (AHA) и елагичната киселина, помагаат во намалување на хиперпигментацијата и елиминирање на мртвите клетки на кожата.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Храна и пијалоци

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.