Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Хранливоста на лебното дрво можно решение за гладта во светот

Занимливости

Хранливоста на лебното дрво можно решение за гладта во светот

Лебното дрво (Artocarpus) можеби  го крие решението за проблемот со гладта во многу земји во светот.

Имено, британски биолози сметаат дека плодовите на растението поради својата хранливост може да бидат замена, како за зрнестата храна, така на пример, и за свинското месо. Семето содржи големо количество железо, белковини, калциум… Но има еден проблем – непријатниот вкус дава чувство како да се јаде нешто гнило.

Но и покрај тоа, плодовите сепак може да се користат и како печени или пржени додатоци во јадењата и салатите.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.