fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Македонија 23. во Европа според вкусот на храната

Магазин

Македонија 23. во Европа според вкусот на храната

Пастрмајлијата, ајварот и тавче гравче се јадењата кои ја позиционираа Македонија на 23.место во Европа според извештајот на „Бизнис вик“.

„Нивните вина – особено во Тиквешијата – исто така не се шега“, се вели во текстот, во кој се рангираат 48 европски земји според вкусот на автентичната храна и пијалаци.

На оваа ранг листа Косово е на 41 место, Словенија на 32. место, Србија на 30, Албанија на 26., Босна и Херцеговина на 21 , Бугарија на 14., Грција на 11. а Хрватска на одличното седмо место.

На прво место е Италија, а на последно е Ватикан, каде има само еден ресторан. Веднаш зад Италија, се Франција па Шпанија.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.