Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Меѓународната карневалска поворка на 35. Риечки карневал тргнува в недела

Занимливости

Меѓународната карневалска поворка на 35. Риечки карневал тргнува в недела

Меѓународната карневалска поворка на 35. Риечки карневал ќе тргне од централниот дел на градот в недела 11 февруари на пладне. Во неа се очекува да учествуваат 104 групи под маски, 71 алегориски возила и над 10.000 маскирани индивидуалци, сопштуваат од Градската управа на Риека.

На карневалот, што годинава трае помалку од еден месец, од 17 јануари до 14 февруари, освен од Хрватска, има и групи од Италија, Словенија, Белгија, Црна Гора, Србија и Македонија.

Пред тргнувањето на поворката, гледачите на Корзо ќе ги забавуваат риечките мажоретки, а карневалската забава ќе продолжи на повеќе места во центарот на Риека.

Во пресрет на големата поворка, утре ќе се одржи Карневалски бал, на кој ќе се собираат пари за хрватскиот Спортски сојуз на лица со попреченост и за спортска опрема за спортисти со попреченост.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.