fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ОБИЧАИ И ТРАДИЦИИ: Денеска е Бадник, утре е Божиќ

Занимливости

ОБИЧАИ И ТРАДИЦИИ: Денеска е Бадник, утре е Божиќ

За верниците од христијанска вероисповед Божиќ е еден од трите најголеми празници кога според христијанското верување роден е Синот божји Исус Христос.

На Бадник во домашното огниште се пали бадниково дрвце, кое претставува симбол на светлината и топлината, кои треба да ги греат и зближуваат членовите на семејството.

Погачата во која се става паричка се крши на онолку делови колку што има членови во семејството. Паричката од злато или сребро го симболизира дарот на новородениот Христа, а се верува дека среќа ќе го прати оној кој ќе ја пронајде паричката.

Според стариот јулијански календар се раководат Ерусалимската патријаршија, Македонската православна црква, српската, руската, грузиската црква и Света гора.

Според Библијата, Исус е Син Божји, кој го родила девица Марија, со безгрешно зачнување по пат на Светиот дух, во градот Витлеем.

Бидејќи во Новиот завет не се наведува точното раѓање на Исус, првите христијани не го славеле Божиќ, туку само Велигден. Божиќ почнал да се слави во Рим во 354 година, според многу извори, на денот кога претходно се славело раѓањето на римското божество на сонцето.

Божиќ е семеен празник и се одбележува во домовите и црквите.

На Божиќ му претходи четириесетдневен пост.

Луѓето на Божиќ се поздравуваат со „Христос се роди – Навистина се роди“.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.