Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Село во карпи во Португалија (ФОТО)

Магазин

Село во карпи во Португалија (ФОТО)

На повеќето луѓе нема да им биде пријатно да живеат под покрив, кој е тежок како просечен брод.

Сепак тоа е сосема вообичаено за жителите на Монсанто во Португалија, кои своите домови ги изградиле на начин да се вклопуваат со околината.

Селото се наоѓа на врв на планина и е сместено меѓу, па дури и под големи карпи.

Џиновските камења имаат улога на под, па дури на покриви на куќите, кои биле изградени уште во 16-от век.

Монсанто во 1938 година е прогласено за „најпортугалско село во Португалија“. И припаѓа на општината Идања а Нова, во близина на границата со Шпанија и главно превозно средство за неговите 800 жители и натаму се магарињата.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.