fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Спектакуларниот свет на „пустинскиот бран“ во Арзиона

Магазин

Спектакуларниот свет на „пустинскиот бран“ во Арзиона

Брановите и пустината тешко дека можат да одат заедно. Меѓутоа, во светот постои едно место кое со причина се вика пустински бран. И изгледа навистина спектакуларно!

„Бран“ во пустината во Аризона е надалеку познатата карпа во форма на нестварен бран.

Оваа необична геолошка креација, сместена во близина на границата меѓу Аризона и соседната држава Јута, веќе со децении претставува незаобиколна точка на маршутите на бројни планинари, кампери и фотографи, кои не штедат време за да ја фатат сета нејзина величенственост во различни периоди од денот, па и годината.

Последни меѓу таквите се Гевин Хефернан и Харун Мехмедовиќ, кои својот магичен видео-запис го направиле со монтажа 10.000 свои фотографии.

Сето тоа што природата го креирала уште од периодот на јура, кога овој бран настанал, совршено се гледа на нивната уметничка инсталација.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.