Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Божикна серенада“ – народен, културен и духовен проект

Ви препорачуваме

„Божикна серенада“ – народен, културен и духовен проект

„Божикна серенада“ – народен, културен и духовен проект

Традицијата за возобновување на Божикни песни, по идеја на Бигорскиот манастир и со благослов на Владиката Партениј, продолжува и оваа година.

Никола Перевски -Пере Нокаут, Влатко Лозаноски – Лозано, Стефан Филиповски – Некст тајм и Димитар Андоновски, се веселите коледари во новата, шеста по ред возобновена Божикна песна којашто раскажува за една млада девојка, опеана како гулабица, која се успала за празничната Богослужба, па коледарите низ серенада ја будат, опоменуваат.

,,Не слушаш, гулабице моја?
Дојдов во твојата маала,
ај, твојата маала будна е,
ти, пак, уште тешко спиеш.
Стани сега, оди на Црква,
стани ти, камбаните бијат,
ај, Христос се роди денес,
голем празник е за сите.
…..
Ај, госпоѓо, добра, убава,
ај, госпоѓо наша златна.
Стани сега, оди на Црква,
стани ти, камбаните бијат,
ај, Христос се роди денес,
голем празник е за сите”…

И шестата по ред возобновена Божикна каланда (песна), во себе го носи специфичниот византиски богат мелос. Возрасните коледари одат од куќа до куќа и ја пеат не само за Бадник, туку и низ целиот седумдневен празничен период, заклучно со Св.Василиј и Нова Година. Тие весело ги повикуваат домаќините да одат во Црква, таму да го прослават Раѓањето Христово и потоа да го понесат големиот благослов дома.

За неколку дена, Божикната серенада, ќе добие и видео запис којшто ќе остане вечен сведок за мисијата на Бадниковите поворки како народен, културен и духовен проект. Дотогаш, уживаме во радосната атмосфера од снимањето на аудио записот за „Божикна серенада“, снимена во студиото Алшар во Скопје.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ви препорачуваме

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.