Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Зошто треба секој ден да јадете лук?

Ви препорачуваме

Зошто треба секој ден да јадете лук?

Зошто треба секој ден да јадете лук?

Еден од најмоќните борци за вашето здравје секако е лукот, а неговото консумирање на празен желудник му прави чуда на организмот, кои не можете ни да ги замислите.

Лукот е моќен антибиотик и антиоксиданс, па така ви го штити желудникот од инфекции и болести.

Една жена која имала проблем со висок крвен притисок, јадела лук секој ден пред појадок, бидејќи на тој начин немало што да се измеша во желудникот, па така се асимилирале само хранливите материи од лукот. Ова било најлесен и најсигурен начин да го држи крвнит притисок под контрола.

Најдобро од сè е тоа што можете да го консумирате еднаш дневно, а нема никакви нус појави, како што е случај кај многу лекови.

Било какви воспаленија, можат да се спречат и излечат со лук. Оние кои страдаат од артритис може да имаат неизмерна корист од консумирање лук, на празен желудник. Не само што ќе ви помогне во борбата против симптомите на артритисот, туку и против болките кои тој ги предизикува.

Ова чудесно растение, ќе ве штити од габични инфекции, брадавици, бактерии и сите други бактериски инфекции. Во случај да сте жртва на некои од овие инфекции, земајте лук еднаш дневно и ќе се чувствувате многу подобро во рок од неколку денови. Слабиот имунитет денес е вообичаена појава.

Поради падот на имунолошкиот систем, често доаѓа до настинки, грип, алергии на носот и сериозни болести. Кога вашиот имунолошки систем е силен, тој е во состојба да ве штити.

Лукот ви дава сила. Едно чешне лук има 12мг калиум, 5мг калциум и 100 сулфурни соединенија. Многу е корисен за белите дробови. Ќе ви помогне во превенција и лечење на респираторните органи. Може дури да го спречи воспалението на белите дробови, бронхитисот, гушењето, кашлањето и уште многу други.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ви препорачуваме

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.