fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВИДЕО: Вечерва на небото ќе се затемни „крвавата“ Месечина – феноменот ќе се гледа и од Македонија

Ви препорачуваме

ВИДЕО: Вечерва на небото ќе се затемни „крвавата“ Месечина – феноменот ќе се гледа и од Македонија

Американската агенција NASA објави видео материјал, во кој детално го појаснува феноменот на „крвавата“ Месечина.

Ноќта од неделата кон понеделникот и од Македонија ќе може да се види необичното затемнување на Месечината, коешто ќе се совпадне со појавата Супермесечина.

Месечината ќе се наоѓа најблиску до Земјата од својата орбита. Поради тоа овој сателит на Земјата ќе се појави со пречник за 14 отсто поголем од вообичаеното, поради што оваа појава се нарекува Супермесечина.

Истовремено ќе се случи и затемнување, самата Месечина ќе биде во сенката на Земјата, поради што нејзиниот сателит ќе добие црвеникава нијанса, којашто ќе ја направи Супермесечината „крвава“.

Овој феномен е исклучително редок, во минатиот век можел да се види само неколку пати. Последен пат „крвавата“ Месечина можеше да се види во 1982 година, а следниот пат се очекува во 2033 година.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ви препорачуваме

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.