Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во Амазон откриени 381 нов животински и растителен вид

Занимливости

Во Амазон откриени 381 нов животински и растителен вид

Во извештајот на Светската фондација за природа (ВВФ) и Бразилскиот институт за одржлив развој се наведува дека во Амазон се откриени 381 нов вид растенија и животни, односно по еден нов вид на секои два дена.

Авторите на извештајот предупредуваат дека речиси сите нови видови растенија и животни се наоѓаат во подрачја загрозени од човечки активности, а како најголема закана ја посочуваат сечата на шумите.

Амазонската прашума е најголема на светот и позната е по огромниот биодиверзитет, од 1999 до 2015 откриени се повеќе од 2.000 видови.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.