fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во пожар сериозно оштетен најстариот хотел во Англија

Занимливости

Во пожар сериозно оштетен најстариот хотел во Англија

Во пожар во англискиот град Ексетер сериозно е оштетен хотелот „Ројал Кларенс“, изграден во 1769 година, кој се смета за најстар хотел во Англија.

Како што јавија британските медиуми, пожарот избувнал синоќа, а пожарникарите друи утрово успеале целосно да го изгаснат огнот.

Историчарот од Универзитот во Ексетер, Тод Греј за Би-Би-Си изјави дека „Ројал Кларенс“, кој претходно се викал „Абод Екстер“, е првиот објект во Англија, кој официјакно е прогласен за хотел.

– Пред тоа постоеле само гостилници. Но, некои од нив го презеле новиот француски збор „хотел“ и почнале така да се нарекуваат. Во хотелите во тоа време престојувале оние кои сакале да покажат дека се од повиско ниво, вели Греј.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.