Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ЗА МИРЕН СОН ВО ЛЕТО: Овие билки ќе ве спасат од досадните комарци

Магазин

ЗА МИРЕН СОН ВО ЛЕТО: Овие билки ќе ве спасат од досадните комарци

ЗА МИРЕН СОН ВО ЛЕТО: Овие билки ќе ве спасат од досадните комарци

Летото е одлична можност да уживате во вечерната свежина во својот двор или тераса, па досадните комарци често знаат да ви ја уништат оваа забава.

Ви препорачуваме едноставни и природни трикови со чија помош би можеле да се спасите од нив.

Рузмарин, Лимон, Каранфилче

Ако сакате да уживате во најубавите летни часови, а притоа да не ве вознемируваат досадни инсекти, свртете се кон решение од природата. Во жарче додека печете скара ставете едно гранче рузмарин како би ги истерале од журката, а како додаток на маса ставете лимон пресечен на пола, па во него ставете каранфилче. Освен што ќе изгледа убаво ќе шири освежувачки мирис кој никако не им се допаѓа на инсектите.

Во непосредна близина на терасата или во балконските жардинерии посадете билки кои ќе ви бидат ефикасни другари во борбата против ситните крвопијци.

Маточина

Маточината е вистинска легенда помеѓу билките кои ги „тераат“ мувите. Етеричното масло кое содржи освежителен мирис, а одлично се покажа и во борбата против летачките инсекти. Доколку прекасно регаиравте, и ве каснал комарец, , маточината ќе ви помогне. Наберете свеж лист и со прстите на местото на каснуваањето исцедете сок, па оставете да се исуши. Чешањето ќе се изгуби за неколку секунди!

Лаванда

Лавандата не само што на балконот и терасата им дава медитерански шарм, со својата миризба се бори против досадните муви и комарци, па затоа билката со ситни виолетови цветови мора да се најде во вашето опкружување. Етеричното масло од лаванда е единствено масло кое може да се нанесува на кожата во неразреден облик. Интензивната арома која ја шири никако не им годи на инсектите.

 

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.