Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ИСКРЕНО СО ДЕЈАН ЛИЛИЌ: „Не ми беше лесно да ја задржам сопругата“

Занимливости

ИСКРЕНО СО ДЕЈАН ЛИЛИЌ: „Не ми беше лесно да ја задржам сопругата“

ИСКРЕНО СО ДЕЈАН ЛИЛИЌ: „Не ми беше лесно да ја задржам сопругата“

Уште од почетокот на кариерата актерот Дејан Лилиќ важеше за миленик на женската публика. Но, кога пред 15 години ја запознал сопругата Љубица, која е психолог по професија, таа не знаела дека Дејан е познат глумец.

Вели, тоа му се допаднало, па во љубовнaта врска влегол растоварен од популарноста што ја носи неговата работа.

Лилиќ ретко зборува за приватниот живот. Но, овој пат во интервју за „Репортер“ бeше поинаку, па помалку зборуваваме за театарот, а повеќе за љубовта со Љубица и за нивните две ќерки, Маја и Ани.

„Ми беше тешко да ја освојам сопругата, но и да ја задржам. Јас и сега се трудам постојано да ја освојувам. Бракот донесе многу промени, одрекувања, но за ништо не жалам. Ако го имаш вистинскиот партнер, тогаш сето ова вреди. А кога се родија нашите ќерки, решив кариерата да ја ставам во втор план и да го послушам советот на некои постари родители: ‘Немој да го изгубиш овој период со децата’“, ја почна својата приказна Лилиќ.

Ќерките Маја и Ани набргу ќе наполнат 5 и 7 години. Често заедно одат во Зоолошката, која им е омилено место за дружење. Тука, вели Лилиќ, им раскажува и за своето детство оти живеел во близина и за викендите поминати во луна-паркот. Вели дека дома не ги заморува со својата работа затоа што тогаш тој е татко и сопруг, а не актер.

„Тие се многу мали за да знаат што работам, па затоа им е чудно кога луѓе ќе ме застанат на улица за да се фотографираме. Еден ден ќе дознаат, но до тогаш ќе бидам само тато Дејан“, ни изјави тој.

По дипломирањето, тој кариерата ја почна во Драмски, а потоа беше и директор на МНТ. Последните години повеќе игра во филмови и синхронизира серии отколку што глуми во театар. И денес жали што поради улогата во претставата „Мајсторот и Маргарита“, одбил улога во руски филм.

За Лилиќ се врзани многу приказни: од оние за филмот „Дедо и внук“, преку времето кога беше директор во МНТ, до емоциите што не можеше да ги скрие за својата покојна колешка Билјана Беличанец. За сѐ ова ни откри во интревјуто, како и: која е Љубица, жената на неговиот живот, како ја побарал за сопруга и зошто морал да се смени за да ја задржи…

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.