Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Јапонски научници снимиле риба на извонредна длабочина од над 8 илјади метри

Занимливости

Јапонски научници снимиле риба на извонредна длабочина од над 8 илјади метри

Научници во Јапонија снимија нов вид риба на неверојатна длабочина од 8 илјади метри, што го прави ова најдлабокото набљудување на риба досега. Рибата, која е од семејството Pseudoliparis, беше снимена со помош на автономен „лендер“ спуштен во ровот Изу-Огасавара, јужно од Јапонија. Според научниците, ова откритие го надмина претходниот рекорд за 158 метри.

Професорот Алан Џејмисон изјави дека ако овој рекорд биде срушен, тоа може да се случи за само неколку метри. Истражувањата научниците од Универзитетот во Западна Австралија пред 10 години предвидоа дека риба најверојатно ќе се најде на длабочина меѓу 8 илјади и 200 или 400 метри, што потврдија децениските истражувања ширум светот.

Снимките на новиот вид риба беа направени со систем за камера прикачен на пондерирана рамка што се ослободува од страната на бродот. Иако примерокот не беше фатен за целосно да се идентификува неговиот тип, неколку риби беа заробени во водениот столб во блискиот Јапонски ров на длабочина од 8 илјади и 22 метри. Ова откритие ќе им помогне на научниците да дознаат повеќе за животот на овие риби и како се прилагодиле на толку голема длабочина.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.