Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Меси ја има најлајкуваната објава во историјата на Инстаграм

Занимливости

Меси ја има најлајкуваната објава во историјата на Инстаграм

Лионел Меси конечно го освои Светското првенство во фудбал со Аргентина, предизвикувајќи прослави низ целиот свет. Меси постигна два гола во финалето против Франција во трилер кој заврши со 3-3 во судиското продолжение, пред Аргентина да победи со 4-2 на пенали.

Радоста ширум светот по подвигот на Меси беше очигледна бидејќи објавата на Аргентинецот на Инстаграм по историската победа стана најлајкуваната објава досега за помалку од два дена откако ја постави. Неговата објава го надмина досегашниот рекорд од 56,2 милиони лајкови што го држеше фотографијата од јајце.

Во 2019 година непознато лице го отвори профилот на Инстаграм „world_record_egg Инстаграм профил“ и објави фотографија од јајце. Целта на овој социјален експеримент беше да се надмине објавата на Кајли Џенер од 18 милиони лајкови.

Фотографијата на Меси прво ја претрка фотографијата на Кристијано Роналдо на која Меси и тој играат шах, рекламирајќи за Луј Витон. Објавата на Роналдо го држеше претходниот рекорд за најмногу лајкови на објава од славна личност, со 42 милиони лајкови, но лајковите на Меси веќе достигнаа повеќе од 60 милиони.

Во својата објава, Меси сподели слики од прославата на теренот по финалето. Тој напиша: „Светски шампиони! Толку пати го сонував, толку многу го посакував што уште не сум паднал, не ми се верува…… Благодарам многу на моето семејство, на сите кои ме поддржуваат и исто така на сите кои веруваа во нас. Уште еднаш демонстрираме дека Аргентинците кога се бориме заедно и обединети сме способни да го постигнеме она што го зацртавме. Заслугата и припаѓа на оваа група, која е над индивидуалностите, таа е силата на сите кои се борат за истиот сон што беше сон и на сите Аргентинци… Го постигнавме тоа!!!

Аргентина го победи бранителот на титулата Франција на пенали, освојувајќи го своето прво Светско првенство од 1986 година и трето вкупно.

Меси двапати ја доведе Аргентина во водство, 1-0 по пенал во 23. минута и 3-2 во 108. минута. На 35 години, тој стана првиот човек во историјата на Светските првенства кој постигнал голови во групната фаза, осминафиналето, четвртфиналето, полуфиналето и финалето.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.