fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Земјотресот во Италија „го напукна“ римскиот Колосеум

Занимливости

Земјотресот во Италија „го напукна“ римскиот Колосеум

Два месеци по катастрофалниот земјотрес, во кој загинаа 300 луѓе, Италија ја погоди уште еден земјотрес за кој велат дека е најлош во последните 30 години, поради што се појавиле пукнатини на светските познати знаменитости во Рим.

Земјотресот го погоди центарот на Италија, но последиците се почувствуваат и во Рим и Венеција, а во извештајот стои дека по земјотресот се појавиле пукнатини на познатите италијански знаменитости, вклучувајќи и 2.000 години стариот Колосеум во Рим.

Пукнатини с епојавиле, исто така, и на Црквата „Св. Павле“, надвор од ѕидините на Ватикан, што е изградена во четвриот век, а за време на земјотресот делумно од објектот е паднат покривниот венец.

Делот што го поддржуваше огромниот свеќник, исто така, е оштетен и може да предизвика голема штета. Оваа базилика е една од четирите најстари во Рим.

Се чини, дека заспаниот вулкан, што се наоѓа околу 20 километри од главниот град, може да се активира откако експертите пронајдоа знаци на активност длабоко под површината.

Тие наведуваат дека ерупцијата не е неминовна и дека ќе се случи за околу 1.000 години.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.