fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Гугл снима сѐ што зборувате!

Интернет

Гугл снима сѐ што зборувате!

Ако сте користеле гласовно пребарување на мобилниот телефон со Андроид или во пребарувачот на Гугл, важно е да знаете како функционира таа опција.

Гугл брзо ги препознава зборовите и изрази и вашите прашања ги формулира на правилна текстовна фраза, но тоа што не го знаёте е дека алатката ги зачувува сите гласовни пребарувања, кои сте ги направиле.

Ако одите на страницата https://myactivity.google.com/ и се логирате на вашиот Гугл, ќе можете да ги видите и преслушате сите ваши досегашни гласовни пребарувања.

Ако сакате да ги избришете кликнете на трите вертикално поставени точки и одберете ја опцијата избриши. Ако не сакате вашите пребарувања да се снимаат, немојте да користите гласовно пребарување.

Иако од Гугл не ги објаснија причините на снимањето, најверојатно тоа го прават за да развијат систем на гласовно пребарување.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Интернет

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.