Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Хонолулу ќе ги казнува пешаците кои преминуваат улица гледајќи во мобилните телефони

Мобилни

Хонолулу ќе ги казнува пешаците кои преминуваат улица гледајќи во мобилните телефони

Властите во Хонолулу, главниот град на Хаваите, од утре ќе почнат да ги казнуваат пешаците кои преминуваат улица гледајќи во мобилниот телефон.

Хонолулу е првиот град во САД, кој презема мерки против овие т.н. „телефонски зомбија”, кои не можат да го одвојат погледот од мобилните дури и по цена на животот. Казните ќе се движат до 35 долари.

Сепак, и натаму ќе биде дозволено да се зборува на телефон при преминување улица.

Минатата година приближно 6.000 пешаци загинале од удар на автомобил во САД, што е за 11 проценти повеќе во однос на 2015 година и претставува највисоко ниво за последните 20 години, покажуваат податоците од владини извештаи.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Мобилни

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.