fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Саудиска Арабија му даде државјанство на робот (ВИДЕО)

Sci-fi

Саудиска Арабија му даде државјанство на робот (ВИДЕО)

Саудиска Арабија стана прва земја во светот што му додели државјанство на еден робот.

Станува збор за роботот по име Софија, кој е дизјаниран според ликот на актерката Одри Хепберн.

Новата „саудиска државјанка“ е дело на познатиот кибернетичар Дејвид Хенсон и официјално беше претставена на манифестација во Ријад.

– Сакам да живеам и работам со луѓе. Затоа морам да изразувам емоции, за да можам подобро да ги разбирам луѓето и да изградиме меѓусебна доверба, порача Софија на собирот.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Sci-fi

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.