Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Истражување покажува дека бактерии отпорни на антибиотици патуваат со ветрот и се наоѓаат во облаците

Наука

Истражување покажува дека бактерии отпорни на антибиотици патуваат со ветрот и се наоѓаат во облаците

Француско-канадските истражувачи открија отпорни бактерии на антибиотици во облаци, носени од ветрот на големи растојанија.

Бактериите обично се наоѓаат на лисјата или во почвата, но истражувачите утврдиле дека можат да патуваат на големи височини благодарение на облаците и да ја обиколат земјината топка.

Истражувачите ги анализирале примероците од облакот што се формирал над вулканот Пуј де Дом во Франција и откриле дека содржат меѓу 330 и повеќе од 30.000 бактерии на милилитар вода, или во просек околу 8.000 бактерии на милилитар.

Студијата укажува дека овој тип на сој претставува голем здравствен предизвик на глобално ниво поради широката употреба на антибиотици во здравството и земјоделството.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.