Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

МОСТ КОЈ ГО ФАСЦИНИРА СВЕТОТ: Не е изграден за автомобилите, туку за водата (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Creative

МОСТ КОЈ ГО ФАСЦИНИРА СВЕТОТ: Не е изграден за автомобилите, туку за водата (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Познатиот холандски мост „Вулувемер Аквадукт“ е изграден уште во 2002 година, но ова инженерско ремек дело, кое спојува еден вештачки холандски остров со копното и натаму не престанува да го фасцинира светот.

При планирањето се разгледувале голем број идеи, вклучувајќи и подводен тунел и обичен мост, но сите тие проекти биле премногу скапи за изградба и ќе требало предолго време да се реализираат.

Основната идеја било транспортот на автомобилите и ферибодите меѓу брегот и островот да може да тече слободно без метеж и ограничувања.

aqueduct-veluwemeer-42

Тоа довело до генијално решение – воден мост долг 25 и широк 19 метри. Со тоа, под повеќе од три метри длабокиот мост, минуваат илјадници возила дневно, бродовите слободно пловат, а не се заборавени ни пешаците.

Секако при изградбата, не е прекршен ниту еден закон на физиката, но во секој случај е чудно да се вози автомобил под мостот над кој пловат бродови.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Creative

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.