Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Светот се заплашува од технологијата: Италија го блокира ЧетГПТ поради недостиг на контрола над личните податоци

Sci-fi

Светот се заплашува од технологијата: Италија го блокира ЧетГПТ поради недостиг на контрола над личните податоци

Италија го забрани напредниот четбот ChatGPT (ЧетГПТ) заснован на вештачката интелигенција, кој се разви од американската компанија OpenAI и поддржан од Microsoft. ГДПР соопшти дека забраната е поради загриженост околу приватноста поврзана со моделот и недостаток на правна основа за масовно собирање и складирање на лични податоци за обучување на алгоритми.

ChatGPT е апликација која може да одговара на прашања со човечки јазик и да имитира различни стилови на пишување, користејќи ја интернет како база на податоци. Иако милиони луѓе почнаа да ја користат апликацијата откако беше лансирана во ноември 2022 година, Италија стана првата западна држава која ја блокира. Microsoft инвестираше милијарди долари во развојот на ChatGPT.

Оваа забрана истакнува загриженоста околу ризиците од вештачката интелигенција, вклучувајќи и заканата за некои работни места. Водечки личности во технологијата, како Илон Маск, неодамна повикаа да се суспендираат вакви типови на системи на вештачка интелигенција, сметајќи дека трката за нивниот развој излегла од контрола.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Sci-fi

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.