Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Сони може да се откаже од паметните телефони

Мобилни

Сони може да се откаже од паметните телефони

Пазарот на мобилни телефони преживува тешки времиња. Испораките се намалени дури и кај големи компании како Епл и Самсунг. Најтешка ситуацијата е кај јапонскиот бренд на Сони.

Врз основа на податоците на „Блумберг“, во блиска иднина, корпорацијата би можела да го напушти пазарот на паметни телефони. Аналитичарите забележуваат доста слаби продажби на брендираните со Сони мобилни уреди.

Сегашниот извршен директор на јапонската компанија, Кеничиро Јошида, претходно изјави дека е подготвен за реструктуирање.

Според него, јапонскиот производител треба да се фокусира на развој на оперативни системи и поддршка на претприемништвото.

Врз основа на овие податоци, експертите заклучуваат дека Сони е на прагот да се збогува со пазарот на паметни телефони.

Засега Епл, Самсунг и кинеските компании остануваат лидери во индустријата.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Мобилни

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.