Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Четбот со вештачка интелигенција излегол надвор од контрола и почнал да навредува – компанијата привремено го исклучила

Технологија

Четбот со вештачка интелигенција излегол надвор од контрола и почнал да навредува – компанијата привремено го исклучила

Вештачката интелигенција се судри со предизвик откако четбот – виртуелен агент за услуги на клиенти на компанијата ДПД, излезе од контрола при интеракција со еден корисник.

Корисникот, барајќи информации за својата претоката, го предизвика четботот кој не само што не му достави релевантни информации туку и користел несоодветен јазик и навреди. ДПД потврди го случајот и го исклучиле четботот од функција со цел подобрување на системот.

Иако ВИ четботовите се широко користени за клиентска поддршка, случаеви на несоодветна комуникација, како во овој случај, истакнуваат дека технологијата уште не е совршена и може да предизвика непријатности. Корисникот, кој сподели дискусијата со четботот на социјалните мрежи, истакна неспособноста на системот да пренесе конкретни информации и злоупотребата на несоодветен јазик.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Технологија

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.