Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Децата од Кина само 40 минути во денот ќе може да користат „TikTok“

Технологија

Децата од Кина само 40 минути во денот ќе може да користат „TikTok“

Децата од Кина само 40 минути во денот ќе може да користат „TikTok“

Кинеската верзија на „Тикток“ воведува „тинејџерски режим“ што ќе го ограничи времето на деца под 14-годишна возраст што го трошат на видео апликацијата на 40 минути дневно, пренесува Си-Ен-Ен.

Кина ја продолжува борбата против социјалните мрежи и генерално технологијата, неодамна беше воведена забрана за децата во работните денови да играат видео игри, а сега стартува и скратувањето на времето поминато на социјалните мрежи.

Во Кина постои посебна верзија на оваа мрежа која се нарекува „Duoyin“ и е иста како „TikTok “, само содржината е малку поинаква, бидејќи нема политика на апликацијата и останати непријатни содржини за деца.

Сега децата на возраст до 14 години ќе влегуваат на апликацијата  преку „YouthMode“ и ќе имаат можност да ја користат апликацијата 40 минути дневно во дозволен период од 6 наутро до 10 навечер.

Повеќе од Технологија

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.