Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Ајсберг салата – нов производ во асортиманот на Фуд бар

#ПромовирајДомашно

Ајсберг салата – нов производ во асортиманот на Фуд бар

Ве гази времето и работните обврски не ви дозволуваат да уживате во готвењето онака како што можеби би сакале, но тоа значи дека не треба секој ден, без исклучок да уживате во секој оброк и секој да е здрав и полн со сите потребни хранливи намирници.

Сето ова може да го најдете единствено во кесичките на Food Bar, пакувања полни со зеленчук подготвен за консумација. Сè што треба да направите е да го извадите зеленчукот од пакувањето, да го ставите во чинија, да го зачините по желба и вашата витаминска бомба е приготвена.

Food Bar во својата палета на производи нуди вкусови и за најпребирливите, а освен добро познатите беби микс салатата, беби рукола, беби спанаќ, фамилијарната салата со ајсберг, црвена цикорија, морков и зелена марула, валеријана, свежо рендано цвекло, италијана, микс со зелка и морков или микс зелена, тиквата и неколкуте вида никулци, од неодамна ја додаде и ајсберг салатата.

Зелената боја на главицата и листовите доволно зборува за тоа дека овој зеленчук содржи витамин К и железо, а тие се важни за крвната слика и кардиоваскуларниот систем. Ајсберг салатата е полн погодок за срцето! Со нејзина консумација ќе си обезбедите дури 30 проценти од препорачаните дневни количества од овие корисни материи.

Освен тоа изобилува и со витамин А, важен за правилен раст и развој на коските; потоа растителни и диетални влакна и што е најважно има ниска енергетска вредност и создава чувство на ситост. Во 100 г имаа само 11 калории, 94 % вода, само 2 % шеќер и околу 1,2 % протеини.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од #ПромовирајДомашно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.