fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Илјадници луѓе жалат за Принс: Солзи, цвеќиња, свеќи и пораки за заминувањето на музичката легенда

Сцена

Илјадници луѓе жалат за Принс: Солзи, цвеќиња, свеќи и пораки за заминувањето на музичката легенда

Илјадници луѓе се собраа во вечерните часови во Минеаполис за Принс, да жалат за загубата на нивниот сограѓанин чија музика ги помести границите и инспирираше генерации уметници од целиот свет.

Неговите обожаватели оставаа цвеќе, свеќи и пораки на оградата на имотот на музичарот во Пејсли Парк, а потоа се собраа во центарот на градот на целовечерна забава во негова чест.

Мнозинството ја пееше „Purple Rain“ пред клубот на Минеаполис каде во 1984 година е снимен поголемиот дел од истоимениот филм, а зградите и мостовите во градот се „капеа“ во виолетови светла во исто време.

133140758

Во Њујорк фановите го прославија животот на Принц во легендарниот Аполо во Харлем каде што неговото име стоеше на големиот екран заедно со натписот: „Nothing Compares 2U“.

Во Бруклин, режисерот Спајк Ли покани илјадници луѓе на улично хорско пеење на песните на Принц.

Бдеења се одржани и во други градови, а градските знаменитости во целата земја од Лос Анџелес, преку Њу Ореланс и Сан Франциско до Бостон се осветлени со пурпурна боја.

Принц беше пронајден  мртов во лифт во една од зградите во Пејсли Парк, каде живееше и имаше студио. Причината за смртта на еден од најпопуларните, најиновативните и највлијателните музичари во своето време, се уште не е позната.

Во меѓувреме и понатаму пристигнуваат изрази на сочувство и признанија на починатиот уметник.

– Светот изгуби креативна икона. Еден од најнадарените музичари во нашето време, рече американскиот претседател Барак Обама.

– Неговиот талент беше неограничен. Беше револуционерен, еден од највозбудливите музичари во последните 30 години, истакна Мик Џегер.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.