Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Легендарниот гитарист на ABBA, Ласе Веландер, почина на 70 години

Сцена

Легендарниот гитарист на ABBA, Ласе Веландер, почина на 70 години

Легендарниот гитарист на ABBA, Ласе Веландер, почина на 70-годишна возраст од рак, објави неговото семејство на неговата официјална Facebook страница во понеделникот. 

Веландер беше познат на шведската сцена од 1960-тите години, кога настапуваше со локалните бендови во родниот град Ниира. Со пристигнувањето на ABBA, тој стана главниот гитарист на групата и учествуваше на нивните најголеми турнеи во периодот меѓу 1975 и 1980 година.

Тој имаше и соло кариера, со седум издадени албуми, од кои два влегоа во топ 40 на топ-листите во 1980-тите години.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.