Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Новиот албум на Тејлор Свифт, „The Tortured Poets Department“ поставува рекорди

Музика

Новиот албум на Тејлор Свифт, „The Tortured Poets Department“ поставува рекорди

Глобалната поп ѕвезда Тејлор Свифт (34) на 19-ти април го издаде својот 11-ти студиски албум по ред, кој го нарече „The Tortured Poets Department“.

Албумот само два часа по објавувањето беше проширен во двоен албум, со поднаслов „The Anthology“, кој содржи изненадувачки втор том песни.

На албумот има вкупно 31 песна, а моментално е на првото место на листата на албуми Billboard 200. Тоа е 14-ти албум број еден на пејачката, а исто толку албуми имаше и музичарот Џеј Зи, додека рекордот го држат Битлси со 19.

Во првата недела, албумот го собори рекордот за најмногу стримувани со вкупно 891,34 милиони официјални стримови, со што го собори претходниот рекорд на Дрејк, кој со албумот „Scorpion“ собра 745,92 милиони стримови за една недела во 2018 година.

– Ова е неверојатно. Љубовта што ја покажувате за овој албум е неверојатна. Ви благодариме што го слушавте, стримувате и го прифативте албумот „The Tortured Poets Department“ – изненадената Тејлор им се заблагодари на фановите.

„The Tortured Poets Department“ ја забележа третата најголема продажба во првата недела, а во форма на винил го држи првото место на продажба. На топ 100 песни на неделата на Билборд, топ 10 е Тејлор.

Тејлор Свифт собори уште еден рекорд со нејзиниот нов албум, бидејќи таа стана првата изведувачка која ги освои најдобрите 14 песни на Billboard Hot 100. Свифт го собори својот претходен рекорд за најмногу песни кои ги освоија првите места на табелата, која таа ја постигна со 10 песни од „Midnights“ од 2022 година, кои доминираа на табелата.

Повеќе од Музика

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.