Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Над 7.000 дечиња ќе бидат дел од Бадниковата поворка (ВИДЕО)

МК Сцена

Над 7.000 дечиња ќе бидат дел од Бадниковата поворка (ВИДЕО)

Според последните информации, најголемата, свечена и најрадосна бадникова манифестација „Бадникови поворки 2018“, утре на ден Бадник, во терминот меѓу 10 и 13 часот, ќе сплоти 7320 деца, во вкупно 25 градови во Македонија, но ова е само официјалната пријавена бројка на деца – учесници.

На поворките децата ќе ја пејат божикната песна „Вечниот бог“ и ќе носат божикни ѕвезди што ја симболизира ѕвездата која ги водела тројцата мудреци до местото каде што бил роден Исус. Ќе носат и специјално украсени пештери на кои е претставено Рождеството Христово. Ѕвездите и божикните пештери ги изработуваа на работилници организирани за оваа намена каде и ја пееја божикната песна.

Во продолжение, се најосновни информации за стартот на Бадниковите поворки за сите градови што ќе бидат опфатени со Поворките оваа година.

СКОПЈЕ:  Поворките започнуваат во 11:30 часот од 3 позиции:
1. ул. Македонија (кај Црквата во изградба Св.Константин и Елена)
2. На плоштадот пред Св.Димитрија (кај поранешна стоковна куќа Мост)
3. пред Црквата Пресвета Богородица (на левата страна на Кејот на Вардар).
Од 11:30 до 11:45 децата се подредуваат во долга поворка која тргнува кон Соборниот Храм каде што оваа огромна  коледарска дружина предводена од познатите личности ќе биде дочекана и дарувана од дедо Стефан.
Претходно во 9 часот, 50-тина деца коишто се дел од Бадниковата поворка во Скопје, го посетуваат домот на Претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, а во 10:30, организирани групи на деца кои бројат од 200 до 600 учесници, ги посетуваат и Градоначалниците на скопските општини.

Еве ја саатницата и почетната позиција на поворките во останатите градови кои во најголем дел ќе завршат во општинските простории каде коледарчињата ќе имаат средба со својот Градоначалник.

БИТОЛА: Почеток 11:30 пред зградата на општина Битола;
ОХРИД: Почеток 10:30 пред Храмот „Св.Георгиј“ Охрид
СТРУГА: Почеток 10:00 пред Црква „Св.Георгиј“ Струга
КИЧЕВО: Почеток 10:30 пред „Св. Апостоли Петар и Павле“
РЕСЕН: Почеток 10:30 пред Црквата „Св.Кирил и Методиј“
ПРИЛЕП: Почеток 10:00 пред Храмот „Св.Кирил и Методиј“
КРУШЕВО: Почеток 10:00 пред Црквата „Св.Никола“
ТЕТОВО: Почеток 11:00 пред Соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“
ГОСТИВАР: Почеток 11:00 пред Соборен храм „Успение на Пресвета Богородица“
КУМАНОВО: Почеток 09:15 пред „Св.Никола“
СВ.НИКОЛЕ: Почеток 10:30 пред Црквата „Св.Никола“
ВЕЛЕС: Почеток 11:00 пред „Св.Кирил и Методиј“ (т.н новата Црква во Велес)
ШТИП: Почеток 09:45 пред Соборен храм „Св.Никола“
РАДОВИШ: Почеток 11:00 пред Црквата „Св.Илија“
СТРУМИЦА: Почеток 11:00 пред Црквата „Св.Кирил и Методиј“
ГЕВГЕЛИЈА: Почеток 10:00 пред Црквата „Св.Кирил и Методиј“
НЕГОТИНО: Почеток 12:00 пред Храмот „Св.Атанасиј“
КАВАДАРЦИ: Почеток 10:00 пред Храмот „Св.Петка“
ДЕМИР КАПИЈА: Почеток 10:30 пред „Успение на Пресвета Богородица“
ВАЛАНДОВО: Почеток 10:00 пред Црквата „Св.Димитрија“
БОГДАНЦИ: Почеток 10:00 пред „Св.Атанасиј“
ПРОБИШТИП: Почеток 11:30 пред „Успение на Пресвета Богородица“
КРИВОГАШТАНИ: Почеток 10:00 пред Храм „Св.Димитрија“
МОГИЛА: Почеток 09:30 пред ОУ „Гоце Делчев“
БЕЛОВИШТЕ, ВРАТНИЦА, СТАРО СЕЛО, РОГАЧЕВО – Поаѓање од 10 часот…

За годинашното издание на манифестацијата „Бадникови поворки“ е изработен видео спот за божиќната песна „Вечниот Бог“, во изведба на Елена Ристеска, Тамара Тодевска, Викторија Лоба, Влатко Лозановски, Даниел Кајмакоски, Димитар Андоновски, Некст тајм и Златните славејчиња, во продукција на „Веста“.

– Доживејте вистинска Божикна радост, која ќе ве натера да извикате „Христос се роди“, порачуваат учесниците во спотот.

Бадникарски поворки првпат се одржаа лани во Скопје и во уште неколку градови, со цел да се возобнови древната традиција на правилно празнување на Бадник во духот на православното предание, наместо коледарските посети на домовите и пеење пагански песни.

Прифатете ги statistics, marketing колачињата за да можете да ја видите содржината.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.