Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Раскошната балетска претстава „Дамата со камелии“ од Џузепе Верди на 21 февруари во НОБ

Настани

Раскошната балетска претстава „Дамата со камелии“ од Џузепе Верди на 21 февруари во НОБ

На 21 февруари со почеток во 20.00  часот на сцената на Националната опера и балет ќе се изведе раскошната балетска претстава „Дамата со камелии“ работена по музиката на Џузепе Верди, а драматуршката подлошка е земена од неговата популарна „Травијата“.

Диригент е Иван Еминовиќ, кореографијата е на еден од водечките руски кореографи Василиј Медведев, кој работи со големите театри „Бољшој“ од Москва и „Марински“ од Санкт Петербург, а раскошната сценографија и костимографија се на Павол Јураш од Словачка, концерт-мајстор е Климент Тодороски.

Во главните улоги ќе настапат: Марија Кичевска Шокаровска  и Франциско Хименес Руиз (Шпанија).

Настапуваат солистите, балетскиот ансамбл и оркестарот на Националната опера и балет.

Повеќе од Настани

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.