Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Изненадување на номинациите за БАФТА: „Барби“ не е номиниран за најдобар филм

Шоубиз

Изненадување на номинациите за БАФТА: „Барби“ не е номиниран за најдобар филм

Објавени се номинациите за овогодинешните БАФТА награди.

Британската академија за филмски и телевизиски уметности (The British Academy of Film and Television Arts – BAFTA) ги објави номинациите за годинашните филмски награди. Биографскиот филм „Опенхајмер“ на Кристофер Нолан доминира со 13 номинации, додека научно-фантастичната црна комедија „Poor Things“ доби 11.

„Опенхајмер“ меѓу другото се натпреварува во категориите за најдобар филм, режисер, адаптирано сценарио, најдобар актер, најдобра споредна женска улога и најдобра споредна машка улога. „Poor Things“ беше номиниран за најдобар филм, извонреден британски филм, најдобро адаптирано сценарио и најдобра актерка.

Драмата на Мартин Скорсезе, „Killers of the Flower Moon“, доби девет номинации за БАФТА, меѓу кои и за најдобар филм и за најдобра споредна машка улога. Историската драма „The Zone of Interest“ на Џонатан Глејзер има исто толку номинации. „Anatomy of a Fall“, „The Holdovers“ и „Maestro“ заработија седум номинации. Изненадувачки, „Барби“ остана без номинација за најдобар филм.

„38-те филмови номинирани од гласачите на БАФТА денес опфаќаат извонреден опсег на жанрови и приказни“, рече извршната директорка на БАФТА Џејн Миличип.

„Конкуренцијата е неверојатно силна оваа година. Беа поднесени повеќе филмови, што го отежнува процесот на селекција за нашите членови кои гласаат. и кои публиката допрва треба да ги открие“. Погледнете ја листата на номинации подолу:

Најдобар филм:
Anatomy of a Fall („Анатомија на падот“)
The Holdovers („Остатоците“)
Killers of the Flower Moon („Убијци на цветната Месечина“)
Oppenheimer („Опенхајмер“)
Poor Things („Кутри нешта“)

Најдобра главна актерка:
Фантазија Барино, The Color Purple
Сандра Хулер, Anatomy of a Fall
Кели Мулиган, Maestro
Вивијан Опара, Rye Lane
Марго Роби, Barbie
Ема Стоун, Poor Things

Најдобар главен актер:
Бредли Купер, Maestro
Колмин Доминго, Rustin
Пол Џамати, The Holdovers
Бери Киган, Saltburn
Килијан Марфи, Oppenheimer
Teo Yoo, Past Lives

Најдобар режисер:
Ендру Хеј, All of Us Strangers
Џастин Триет, Anatomy of a Fall
Александар Пејн, The Holdovers
Бредли Купер, Maestro
Кристофер Нолан, Oppenheimer
Џонатан Глејзер, The Zone of Interest

Номинациите во останатите категории можете да ги прочитате тука.

 

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.