Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Заврши „судењето на деценијата“: Џони Деп го доби спорот со Амбер Херд

Шоубиз

Заврши „судењето на деценијата“: Џони Деп го доби спорот со Амбер Херд

Поротата одлучи во тужбата за клевета меѓу Џони Деп и Амбер Херд, изјавија за Си-Ен-Ен портпаролите на Деп и Херд. Пресудата беше прочитана во судот во Ферфакс, Вирџинија синоќа околу 21 часот по европско време. Поротата едногласно одлучи во корист на Џони Деп во неговата тужба дека клевета е она што Амбер Херд го нарече сексуален насилник.

Поротата понатаму утврди дека наводите на Амбер Херд во Вашингтон пост биле злонамерни. Поротата му додели на Деп отштета од 10 милиони долари и казнена отштета од 5 милиони долари. Сепак, и Амбер доби тужба за клевета и доби 2 милиони долари отштета.

Деп ја тужеше Херд за 50 милиони долари откако таа напиша есеј за Вашингтон пост во 2018 година во кој рече дека преживеала семејна злоупотреба. Херд го тужеше Деп за 100 милиони долари.

Седумчлениот совет почна да расправа во петокот, а нивниот идентитет нема да биде објавен една година. Сепак, Court TV го објави демографскиот состав на поротниците. Станува збор за пет мажи и две жени од дваесет до шеесет години од различни националности, а замениците се жена и маж.

Џони Деп проговори по победата против поранешната сопруга Амбер Херд во „судењето на деценијата“.

На својот Инстаграм тој сподели изјава што ја дал преку портпаролот на The Post.

-Пред шест години, мојот живот, животот на моите деца, животите на моите најблиски, како и животите на луѓето кои многу години ме поддржуваа и веруваа во мене, беа засекогаш променети. Лажни и многу сериозни и криминални обвиненија беа упатени кон мене преку медиумите, што… имаше сеизмичко влијание на мојот живот и мојата кариера.“

„Шест години подоцна, поротата ми го врати животот. Од самиот почеток, целта на овој спор беше да се открие вистината, без разлика на крајниот исход. Откривањето на вистината беше нешто што им го должев на моите деца и на сите оние кои останаа истрајни во поддршката кон мене. Чувствувам мир што конечно го постигнав тоа.“

„Јас сум поласкан од целата љубов и колосалната поддршка и љубезност кои ги добив од целиот свет. Се надевам дека мојата потрага по вистината ќе им помогне на другите, мажи и жени, кои се во мојата ситуација, и тие кои ги поддржуваат никогаш да не се откажат. Се надевам дека позицијата сега ќе се врати на невин додека не се докаже вината, и во судниците и во медиумите.“

„Најдоброто допрва доаѓа и конечно започнува ново поглавје“ – стои во изјавата на Деп.

Актерката била присутна за време на изрекувањето на пресудата и изгледала смирено и не покажувала никакви емоции. Откако дознала за одлуката на поротата, таа ги прегрнала адвокатите и ја напуштила судницата, а подоцна дала изјава.

-Моето разочарување денес не може да се опише со зборови. Срцето ми е скршено што планината од докази сè уште не беше доволна да се спротивставам на непропорционалната моќ, влијание и контрола на мојот поранешен сопруг. Уште повеќе сум разочарана за значењето на оваа пресуда за другите жени. Таа е пречка. Го враќа часовникот наназад во времето кога жената која зборуваше отворено можеше да биде јавно исмејувана и понижувана. Ова ја кочи идејата дека насилството врз жените треба да биде сериозно сфатено… Тажна сум што го загубив спорот. Но, уште потажна сум што очигледно го загубив правото кое мислев дека го имам како Американка – да зборувам слободно и отворено – стои во изјавата на Амбер.

Поротата заклучи дека Деп треба да добие отштета од 10 милиони долари и отштета од 5 милиони долари, но судијата рече дека државниот закон ја ограничува кривичната отштета на 350.000 долари, што значи дека Деп добил 10,35 милиони долари, а треба да и исплати на Амбер 2 милиони.

 

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.