Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

MTV Movie & TV Awards 2023: „The Last of Us“, „Scream VI“ ги земаа главните награди

Шоубиз

MTV Movie & TV Awards 2023: „The Last of Us“, „Scream VI“ ги земаа главните награди

Синоќа, MTV Movie & TV наградите ги прославија најголемите тв серии и филмови во изминатата година, дури и без традиционалната церемонија.

MTV Movie & TV наградите се соочија со низа блокади оваа година поради тековниот штрајк на Здружението на писатели на Америка. Додека шоуто за доделување награди требаше да се емитува во живо во недела, беше најавено дека поради штрајкот, мрежата ќе емитува однапред снимен специјал, бидејќи неколку присутни објавија дека се повлекуваат од шоуто.

Американската актерка и водителка Дру Баримор требаше да биде домаќин на шоуто, но таа се повлече во знак на солидарност со штрајкувачите во Здружението на писатели на Америка (WGA). Таа најави дека ќе се врати на настанот во 2024 година. И покрај тоа што се повлече од улогата на водителка, таа се појави во неколку претходно снимени сегменти, пародизирајќи филмови како што се „Cocaine Bear“ и „Barbie“.

Неколку добитници, исто така, им оддадоа почит на сценаристите. „Знаете, речиси сите големи комедии започнуваат со големи писатели“, рече ѕвездата на „White Lotus“, Џенифер Кулиџ при прифаќањето на наградата за нејзината кариера во комедија, додавајќи дека „тие се борат за правата на уметниците насекаде“. Британскиот актер Џозеф Квин, кој беше награден за неговата улога како Еди Мансон во хит серијата на Нетфликс „Stranger Things“, исто така им оддаде почит на писателите при прифаќањето на наградата. „Мислам дека луѓето не би се поврзале со лик како Еди или други во универзумот „Stranger Things“ без сочувствително, интелигентно, квалитетно пишување“, рече тој. „Да се биде писател е напорна работа. Вие заслужувате почит“, додаде тој.

Филмот „Scream VI” освои награда за најдобар филм, a серијата на HBO „The Last of Us“, со Педро Паскал во главната улога, освои најмногу награди во текот на ноќта како и онаа за најдобра тв серија. Тејлор Свифт и Селена Гомез беа победници во категориите поврзани со музика на MTV Movie & TV наградите во 2023 година.

Целосната листа на победници погледнете ја тука.

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.