fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во Турција неделно се снимаат и по 50 серии!

Шоубиз

Во Турција неделно се снимаат и по 50 серии!

Турција е најголемиот извозник на телевизиски серии во светот по САД, изјави претседателот на Истанбулската трговска комора, Ибрахим Чаглар, на прес-конференцијата во Кан, во рамки на 32-то издание на Меѓунардониот саемот за телевизиски, видео, кабелски и сателитски филмови и програми.

Како што објави турскиот весник „Дејли Сабах“, Чаглар истакна дека во Турција неделно се снимаат по околу 50 телевизиски серии.

– Турција е втор најголем извозник на телевизиски серии во светот, по САД, истакна тој.

Според него, турските серии во моментов се емитуваат во повеќе од 100 земји ширум светот.

Лани од продажба на серии во странство, турските продуцентски куќи заработиле 350 милиони долари.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.