Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Синдикатот на холивудски актери го финализира договорот со холивудските студија

Сцена

Синдикатот на холивудски актери го финализира договорот со холивудските студија

Синдикатот на холивудските актери SAG-AFTRA потпиша тригодишен договор со големите филмски студија, со што официјално заврши најдолгиот штрајк што ја парализираше филмската и телевизиската продукција шест месеци.

SAG-AFTRA објави дека 78 отсто од нејзините членови со право на глас ги поддржале договорите со компании како што се Netflix Inc, Walt Disney Co и други членови на Алијансата на филмски и телевизиски продуценти (AMPTP).

Склучен по 118 дена штрајк, договорот носи значително зголемување на платите, специјални награди за актери во филмови или серии кои доживуваат голем успех во прикажувањето и конечно заштитни мерки во употребата на вештачката интелигенција (AI) во филмската продукција.

Членството на синдикатот SAG-AFTRA штрајкуваше во јули, а првиот договор со студијата беше постигнат во ноември, а актерите веднаш почнаа да снимаат. Оваа година штрајкуваа и сценаристите, кои по петмесечен штрајк прифатија нов договор со 99 отсто од гласовите.

Некои актери се жалат дека новиот договор не гарантира доволно заштита од вештачката интелигенција. Според членовите на договорот, студијата мора да побараат дозвола од познатите актери да ја користат нивната дигитална сличност и да им платат за таквата употреба. Критичарите се жалат дека текстот на договорот како што е формулиран дозволува „создавање синтетички изведувачи“, што на крајот би можело да ја елиминира потребата од актери од крв и месо.

Штрајкот на сценаристите и актерите зафати голем дел од филмската и телевизиската продукција, го прекина емитувањето на познати емисии и ги принуди РТВ компаниите да ја полнат есенската програма со репризи и прикажувања на реални шоуа.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.