Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

СКОПЈЕ ВО ДУХОТ НА МОДАТА: Започна 15-то издание на „Фешн викенд“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Промо / Ани и Дими

МК Сцена

СКОПЈЕ ВО ДУХОТ НА МОДАТА: Започна 15-то издание на „Фешн викенд“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Со најновите креации за пролет/лето 2017 на Јована Филиповиќ поддржана од „Пелистерка“, беше отворен петнаесеттиот Моден викенд Скопје, вчеравечер во салонот „Порше Македонија“.

„Жената е како водата. Едноставна, единствена, ладна, мирна, брановита. Наизглед мирна, а незамисливо моќна. Токму таква е и колекцијата. Сензуална, минималистичка и едноставна на изглед, а сепак секое парче е посебно, уникатно и моќно. Нијансите кои произлегуваат од длабочината на океанот се пресликани во флуидните и лесни модели, бои и текстури.“, вели дизајнерката Филиповиќ која со оваа колекција ја слави петгодишната соработка со „Пелистерка“.

Втората ревија на првиот моден ден ги претстави најновите парчиња уникатен италијански накит од „Sigma Jewelry“ под слоганот „Пролет е време за убави нешта“.

Вчеравечер дебитираше и младата Емира Имери со колекцијата “Heyoka” за пролет-лето 2017 година.

„Уникатноста на оваа колекција се огледа во специфичните и внимателно одбрани материјали за да се долови дизајнот на перфектен начин. Колекцијата со себе носи посебна живост и дополнување на духот на силните жени кои ги носат креациите“, вели Имери.

Вечерта ја заокружи колекцијата на „Alshar by Silvija Miha“ под името “Out of Africа“.

„Инспирацијата за колекцијата е од филмот “Моја Африка“ (Out of Africa), поточно од ликот на Карен кој го глуми Мерил Стрип – прикажана како борец, голем индивидуалист, истовремено силна и принципиелна личност. Колекцијата ќе го има сенсот на колонијална Африка и представува современо видување на креациите што ги носи Карен – парчиња инспирирани од сафари стилот. Креациите се со нагласени геометриски и архитектонски форми со изразен волумен и асиметричност.“, објаснува дизајнерката Силвија Михајловска.

Ревијата беше проследена со настап на Теа Шалдева – со специјално подготвен DJ-сет.

 

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.