Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Жителите на Лесковац сакаат да платат 20 илјади евра за Карлеуша да не настапи на Роштиљадата: „Зарем она не е веган?“

Сцена

Жителите на Лесковац сакаат да платат 20 илјади евра за Карлеуша да не настапи на Роштиљадата: „Зарем она не е веган?“

Српската пејачка Јелена Карлеуша (43) треба да настапи на Роштиљадата во Лесковац, Србија, но некои жители се против овој избор. Фејсбук страницата „Движење за Лесковац“ објави статус во кој повикува да се соберат пари што би ги добила Карлеуша доколку не настапи на „најголемата гурманска манифестација во светот“.

Во Лесковац, Србија од 22-ри до 28-ми август ќе се одржи традиционалната манифестација „Роштилијада“, а настанот треба да го отвори Јелена Карлеуша, која за настапот наводно би добила хонорар од 20.000 евра.

Тамошните жители се незадоволни од таквиот избор, но и од високата цена. Против настапот на Карлеуша се и „Движење за Лесковац“, од каде велат дека ќе започнат иницијатива заедно со граѓаните да го наплатат целиот хонорар и да и понудат да не пее во Лесковац.

-Покренуваме акција за собирање на 20 илјади Лесковчани, кои се подготвени да дадат по едно, две, три или повеќе евра (до службена такса за настап, а по потреба и повеќе) за да се соберат доволно средства за хонорар што ќе и го понудиме на дотичната дива да не пее во центарот на нашиот град – напишаа од тимот зад Фејсбук страницата „Покрет за Лесковац“.

-Доколку ЈК ги одбие понудените средства, незадоволна од сумата или поради која било друга причина, собраните средства ќе бидат распределени во хуманитарни цели, како што ќе се договориме со нашите сограѓани. Лесковац е и наш град! – заклучија од групата.

Јелена Карлеуша се најде на мета на осуда кога се обелоденија информации дека на овој настан пее како деклариран веган кој се бори за правата на животните. Многумина коментираат како е можно ЈК како вегетаријанка да пее на вакво грозоморно шоу, оценувајќи ја пејачката како дволична личност иако таа се претставува како заштитничка на животните.

– Какви се овие идиотски наслови ? Не пеам на скарата, туку на народот. На плоштадот им пеам на луѓето, не на колбасите. Ако пеам во Лесковац, тоа не значи дека ќе јадам скара. И да, јас сум заштитник на животните и тоа го покажувам со моите постапки. Ја користам мојата заработка за да им помагам на животните, а оние што говорат на оваков начин ги користат своите пари само за да ги нахранат своите себични задници. Каде живеам? – праша ЈК.

Градоначалникот на Лесковац, Горан Цветановиќ, сепак изјави дека Карлеуша ќе настапи и дека ако граѓаните ги соберат тие средства, тој ќе даде двојно повеќе за хуманитарни цели.

Освен Јелена Карлеуша се очекува да настапат и Драгана Мирковиќ, Рибља Чорба и Весна Змијанац.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.