fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Македонија го загуби финалето во одбојкарската Европска лига

Одбојка

Македонија го загуби финалето во одбојкарската Европска лига

Одбојкарската репрезентација на Македонија е поразена во финалето на Европската лига од селекцијата на Естонија со 3-0 во сетови (25:19; 25:13 и 25:23).

Нашата репрезентација со поразот во финалето втора година по ред ова натпреварување го завршува како второпласирана, откако и лани на завршниот турнир загуби во финалето од Словенија.

Избраниците на селекторот Жарко Ристоски денеска беа совладани од Естонија, која со оваа победа ни се реваншираше за ланскиот пораз во полуфиналето на завршниот турнир. Нашите одбојкари само во третиот сет беа равноправни, додека првите два со подобра игра им припаднаа на ривалите.

Македонија оваа сезона во Европската лига на осум натпревари забележа седум победи и само еден пораз во финалето.

Во дуелот за 3.место на завршниот турнир Австрија го победи домаќинот Бугарија со 3-0 во сетови.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Одбојка

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.