fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Македонија со пад од девет места на најновата ФИФА ранг листа

Спорт

Македонија со пад од девет места на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација забележа пад од девет места на најновата ранг листа на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) објавена денес. Според октомвриското рангирање Македонија е на 155.место што е најслаб пласман во историјата на репрезентацијата.

Од квалификациската група за Светското првенство во која настапуваат „црвено-жолтите“ најдобро пласирана е Шпанија (10.место) која е следниот ривал на македонските фудбалери, во ноември. Италија е на 13.позиција, Албанија 47-ма, Израел со скок од 19 позиции се искачи на 79.место, додека Лихтенштајн се најде на 183.место.

Лидер на ФИФА листата и поантаму е Аргентина, Германија се проби на втората позиција, а Бразил на третата. Белгија има пад од две места и сега е четврта, а во ТОП 10 уште се и: Колумбија, Чиле, Франција, Португалија, Уругвај и Шпанија.

Следното рангирање ФИФА ќе го изврши на 24 ноември.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Спорт

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.