Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Сѐ е подготвено за старт – во недела ќе се трча HalkEco Скопје Трча 10КМ

Спорт

Сѐ е подготвено за старт – во недела ќе се трча HalkEco Скопје Трча 10КМ

Сѐ е подготвено за старт – во недела ќе се трча HalkEco Скопје Трча 10КМ

Традиционалната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ оваа година ќе се одржи на 13ти јуни, во недела, со почеток од 7:30 часот. Стартот и целта на овогодинешната десет километарска трка ќе бидат на улицата Илинденска, пред фонтаната Лотос. Оваа брза улична трка повторно ќе ги исполни скопските улици со спортски и позитивен дух.

Стартните пакети учесниците ќе може да ги подигнат во петок и сабота, на 11 и 12 јуни, во период од 12:00 до 19:00 часот, во кугланата на СРЦ „Борис Трајковски“. Натпреварувачите, пред стартот на трката ќе бидат поделени во пет стартни боксови, согласно одбраното време за трчање и ќе трчаат еден круг.

Ќе се трча од стартот на булевар Илинден, во правец кон Карпош 4, па лево од улицата Никола Парапунов до булеварот Партизански одреди, каде што ќе се врти десно во правец кон Ѓорче Петров, а кај мостот Влајко ќе се врти полукружно на раскрсницата со Ангел Динев, потоа ќе се трча по булеварот Партизански одреди до раскрсницата со улица Љубљанска, каде ќе се врти полукружно и ќе се трча до раскрсницата со улица Никола Парапунов, по што ќе се трча до самиот крај на улицата и ќе се врти десно на булеварот Илинден, по кој ќе се трча до целта, кај фонтаната Лотос.

Организаторите на HalkEco Скопје Трча 10КМ трката известуваат дека во недела во период од 7:00 до 10:00 часот, на скопските улици ќе има привремен режим на сообраќај и промена на режимот на работа на линиите на Јавниот градски превоз. Дел од улиците ќе бидат целосно затворени за сообраќај, а некои делумно.

Улици кои ќе бидат целосно затворени за сообраќај се следниве:
Булеварот Илинден во двете насоки, од раскрсницата со булеварот Климент Охридски до раскрсницата со улицата Никола Парапунов, булеварот Партизански одреди во правец кон Ѓорче Петров, од раскрсницата со улицата Љубљанска до раскрсницата со улицата Ангел Динев, како и улицата Никола Парапунов, од раскрсницата со булеварот Илинден до раскрсницата со Партизански одреди.

Сообраќајот ќе биде делумно затворен на следните улици: булеварот 8ми Септември, од раскрсницата со булевар Партизански одреди до раскрсницата со улицата Скупи, улицата Бледски договор, а сите улици кои се вкрстуваат со булевар Илинден ќе бидат затворени за влез кон булеварот.

Трката ќе биде комплетно организирана според безбедносни протоколи и препораки утврдени од Владата и Комисијата за заразни болести, со цел заштита на учесниците и организаторите.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Спорт

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.