fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Силен пожар избувна во српска православна црква во Њујорк

Uncategorized

Силен пожар избувна во српска православна црква во Њујорк

Силен пожар избувна во српската православна црква „Свети Сава“ во центарот на Менхетен синоќа и за неколку минути стигна до покривот. 

Сто и седумдесет пожарникари се обидуваат да го изгаснат пожарот, кој ја уништи историската зграда на 25. западна авенија во близина на Бродвеј.

Причината за пожарот не е позната, а истрагата е во тек.

– Сите сме живи, но зградата повеќе ја нема. Оваа црква ја спојуваше целата заедница, бидејќи е единствена во Њујорк, а сега ја нема. Ова е ужасно, кошмар, моето срце е скршено, изјави свештеникот Џокан Мајсторовиќ.

Пожарот изби вчера околу седум часот вечерта по локално време, неколку часа по воскресната литургија, а локализиран е дури четири часа подоцна.

Во текот на денот повеќе од 700 верници од православна вероисповест го одбележале Велигден во оваа црква, но според последните извештаи зградата била празна, кога во неа избувнал пожарот.

Њујоршките пожарникари биле на теренот до доцна во ноќта, по што е прогласена тревога од прв степен. Како што е соопштено, зградата може  да се урне во секој момент.

Преубавата градба во готски стил е изградена во 1850 година, а српската црква ја купила за време на Втората светска војна во 1943 година.

Црквата „Свети Сава“ се наоѓа во близина на Бродвеј и Авенијата Америка, а во 1968 година е прогласена и за една од знаменитостите на Њујорк.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Uncategorized

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.