fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

50 граѓани повредени од земјотресот во Скопје

Актуелно

50 граѓани повредени од земјотресот во Скопје

Околу 50 граѓани од Скопје се повредени од земјотресите во Скопје. Според информациите, пренесени од медиумите,над 30 пациенти со скршеници на рацете и нозете и исеченици попладнево се примени во Клиниката за хируршки болести св. Наум Охридски.

Десетина пациенти се третирани во ГОБ 8 септември. Лекари од болницата информираат дека сѐ уште се прават неопходни снимања на дел од пациентите за да се утврдат повредите.

Како што изјавиле некои од пациентите, се повредиле додека се обидувале да избегаат од домовите за време на силниот земјотрес. Некои паднале по скали, други пак скокале од терасите од пониските катови.

Брзата помош само за 2 часа интервенирала кај 6 пациенти повредени при земјотресот. Сите биле транспортирани во скопските болници. Во Ургентниот центар при клиничкиот центар примени се двајца работници кои за време на земјотресот околу 15.10 минути работеле во магацин. Едниот имал потрес, а другиот се здобил со исеченици.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.