Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Грција најавува признавање на сите вакцини против коронавирус за влез во земјата

Актуелно

Грција најавува признавање на сите вакцини против коронавирус за влез во земјата

Грција најавува признавање на сите вакцини против коронавирус за влез во земјата

Грчките медиуми објавија дека сите вакцини, вклучително и оние кои не се одобрени од Европската агенција за лекови, ќе бидат признати за влез кај нашиот јужен сосед.

Како што стои во соопштението, одлуката е донесена по препорака на комисијата, а вакцините кои ќе бидат признаени се Новавакс, Синовак, Спутник V, Синофарм и КанСино.

Од грчката комисија истакнуваат дека туристите ќе можат да влегуваат во Грција преку копнените граници, а упатствата за хотели и бродови ќе бидат дополнети со тоа што ќе се бара вработените да бидат вакцинирани или тестирани за коронавирус секоја недела.

Дури 89 проценти од смртните случаи во Грција изминатата недела се случиле кај луѓе кои не биле вакцинирани.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.