Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Клиника Жан Митрев успешно го оперираше 31-виот пациент со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето

Актуелно

Клиника Жан Митрев успешно го оперираше 31-виот пациент со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето

Во клиниката Жан Митрев, д-р Жан Митрев и неговиот тим успешно изведоа операција на 31-ви пациент со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето. Оваа операција, позната и како “механичко срце”, им помага на пациентите со левокоморна хронична срцева слабост да продолжат нормално да живеат.

Пациентот кој беше опериран имаше терминална коронарна болест, каде што долгогодишното лекување го ослабна срцевиот мускул и беше необходимо да му се вгради механичка циркулаторна потпора. Пациентот се чувствува добро и ќе продолжи со постоперативно заздравување.

Овој метод на операција е неопходен за пациентите со левокоморна хронична срцева слабост, која често се влошува со текот на времето. Докторите истакнаа дека овој оперативен зафат е единственото долгорочно решение што овозможува продолжување на животот на тешко болните пациенти.

Оперативниот зафат со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето е практикуван метод во Клиниката Жан Митрев веќе 6 години, со 31 успешно изведени интервенции. Срцевата слабост може да биде акутно настаната и да заврши фатално, ако не се препознае и третира адекватно. Овој метод на операција е од голема важност за пациентите со левокоморна хронична срцева слабост и може да им поболша квалитет на животот.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.