Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Кориснички податоци на илјадници срби јавно објавени на интернет по хакерскиот напад на српското Електростопанство

Актуелно

Кориснички податоци на илјадници срби јавно објавени на интернет по хакерскиот напад на српското Електростопанство

Хакерскиот напад на Електростопанство на Србија (ЕПС) продолжува да предизвикува загриженост затоа што хакерите објавија повеќе од 34 гигабајти кориснички податоци на интернет.

Нападот беше почнат со оневозможување на онлајн системот на ЕПС, а следно хакерите бараа „откуп“ за да ги вратат податоците на сопствениците.

Денес, хакерите јавно го објавија првиот дел од базата, со најава за следната објава на понеделник, 22 јануари. Линкот кон објавените податоци веќе е достапен на социјалните мрежи, што предизвикува јавна реакција и згриженост.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.