Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Почна да чука новото срце – трета успешна трансплантанција на срце во Македонија

Актуелно

Почна да чука новото срце – трета успешна трансплантанција на срце во Македонија

ФОТО: ФЕЈСБУК / МЗ

Почна да чука новото срце – трета успешна трансплантанција на срце во Македонија

„Почна да чука новото срце во градите на 39 годишната жена на која утрово и беше извршена трансплантација. Тешката операција траеше 5 часа. На пациентката и посакувам побрзо опоравување.“ – објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил.

Срцето кај 39-годишна пациентка во 11.30 часот утринава, по петчасовна сложена операција на државна кардиохирургија.

Веста дека операцијата е успешно завршенапрв ја објави д-р Митрев.

„Кога е човечки живот во прашање, не е важно дали е ден или ноќ, викенд или работен ден. Тимот лекари придружени од анестезиолозите, како и тим на перфузонисти, инструментари, медицински сестри ја изведоа оваа операција која траеше околу 5 часа. Станува збор за жена во 40-тите чие семејство даде согласност, нејзиното срце да продолжи да чука во градите на 39-годишна жена. Исто така се очекуваат уште две бурежни транспланатации во текот на денешниот ден“, напиша д-р Митрев.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.