Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Венчаницата на принцезата Дијана изложена во палатата Кенсингтон

Актуелно

Венчаницата на принцезата Дијана изложена во палатата Кенсингтон

Венчаницата на принцезата Дијана изложена во палатата Кенсингтон

Венчаницата што покојната принцеза Дајана ја носеше на својата свадба пред 40 години ќе биде изложена во нивниот поранешен дом – палатата Кенсингтон.

Нејзините синови Вилијам и Хари со заедничка специјална дозвола го позајмиле овој бесценет фустан, дизајниран од Дејвид и Елизабет Емануел, за свадбената церемонија што се одржа во јули 1981 година.

Фустанот бил специфичен по сите мери од тоа време, особено поради фактот дека бил долг скоро осум метри и бил покриен со морски школки.

Исто така, дизајнерите вметнале и корсет покриен со античка чипка, кој првично и припаѓал на кралицата Мери. Иако содржи многу историски моменти и им се оддава почит на бројните членови на кралското семејство, фустанот исто така испушта дух на времето во кое е направен, па затоа е украсен со големи ракави исечени со лакови и возбудувања.

На видеото прикажано на изложбата, дизајнерката Елизабет Емануел се присети на поканата на принцезата Дајана, кога изрази желба таа да ја дизајнира својата венчаница.

Прифатете ги statistics, marketing колачињата за да можете да ја видите содржината.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.